Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az ország sorsát megpecsételő trianoni békediktátumra egész napos műsorfolyammal emlékezik a közmédia.
Június 4-én lesz 100 éve annak, hogy Magyarországon 1920-ban ezen a napon megszólaltak a szirénák, zúgtak a harangok. Az ország sorsát megpecsételő trianoni békediktátumra egész napos műsorfolyammal emlékezik a közmédia. Este 20 óra 15 perctől a Duna Televízióban lesz a premierje a Rátóti Zoltán főszereplésével készült A beszéd - Apponyi a magyar ügy védelmében című történelmi drámának – írja az Origo. A film azt a beszédet dolgozza fel, amelyet Apponyi gróf a magyar küldöttség vezetőjeként Magyarországot képviselve 1920. január 16-án, a trianoni béketervezet végleges lezárása után mondott el a francia Külügyminisztérium földszinti dísztermében.
Mint ismert, Apponyi beszédében úgy fogalmazott: ha Magyarországnak választania kellene a béke elfogadása vagy aláírásának visszautasítása között,
„úgy tulajdonképpen azt a kérdést kellene feltennie magának: legyen-e öngyilkos azért, hogy ne haljon meg”.
A film készítői a lehető legszemélyesebb képet szeretnék adni arról, mit jelentett a trianoni békeszerződés aláírása a magyar államférfiaknak és a népnek. A magyar békedelegáció mindössze egy napot kapott arra, hogy ismertesse álláspontját és bemutassa érveit az ezeréves Magyarország feldarabolása ellen.
A forgatókönyvet a Magyar Királyi Külügyminisztérium által 1920-ban kiadott „A magyar békeszerződés" című kiadvány alapján Csillag Mano, Kálomista László és Dr. Máthé Áron írták.
„A beszéd - Apponyi a magyar ügy védelmében” című film premierje június 4-én 20.15 órától lesz a Duna Televízióban.